Ядерна зброя характеризується такими властивостями:
Тактичною (або нестратегічною) ядерною зброєю називають ядерні боєприпаси, призначені для використання на полі бою чи в близькому тилу противника. Для тактичної ядерної зброї особливо важлива точність, адже її застосовують у безпосередній близькості до власних військ, проте сучасні стратегічні ядерні боєголовки також дуже точні. Тактичні ядерні боєголовки часто мають менші розміри та потужність, проте вони дуже варіюються: від кілотони (або й менше) у тротиловому еквіваленті до 100 кт.
Завдання стратегічної ядерної зброї – знищити важливі цілі на території противника далеко від фронту, щоб завадити йому продовжувати війну, наприклад, військові бази, центри управління військ, адміністративні центри, транспортні і промислові вузли тощо.
Засобами доставки і носіями ядерної зброї є балістичні та крилаті ракети, літаки-носії, артилерія, підводні човни та надводні кораблі, озброєні ракетами і торпедами з ядерним зарядом.
Ударна хвиля виникає внаслідок того, що в центрі вибуху утворюється великий, у десятки мільярдів атмосфер, тиск повітря, що поширюється з надзвичайною швидкістю в радіальному напрямку від центру вибуху. Тривалість її дії вимірюється секундами. Характер руйнувань від ударної хвилі залежить від потужності і виду вибуху, рельєфу місцевості, щільності забудов, міцності будівель.
Унаслідок дії світлового випромінювання ядерного вибуху в тих, хто залишився живим, можуть виникати опіки відкритих ділянок тіла, тимчасова сліпота й опіки очей, а також опіки від полум'я пожеж. Тяжкість опіків у постраждалих залежить від температури вибуху, яка досягає мільйонів градусів.
Дія проникаючої радіації зумовлена потоком γ-променів і нейтронів із зони ядерного вибуху, що триває лише перші 10-15 с. Біологічна дія проникаючої радіації проявляється залежно від кількості поглинутої організмом радіаційної енергії, її розподілу в часі й способу опромінення. За одноразового опромінення дозою 1-2 грей (Гр) розвивається гостра променева хвороба І ступеня (легка форма), 3-4 Гр — II ступеня (середньої тяжкості), 5-6 Гр — III ступеня (тяжка форма) і дозою понад 6 Гр — IV ступеня (украй тяжка форма).
Електромагнітний імпульс призводить до виникнення наведених електрострумів, тому з ладу буде виходити вся сучасна теле- і радіоапаратура, порушиться на певний час зв'язок, можуть спостерігатися функціональні розлади в організмі людини.
Радіаційний захист здійснюється в комплексі:
Для передачі сигналів та повідомлень оповіщення використовуються сигнально-гучномовні пристрої, у тому числі встановлені на транспортних засобах, що залучаються для оповіщення, електронні інформаційні табло, електросирени та інші технічні засоби
УКРИТТЯ НАСЕЛЕННЯ У ЗАХИСНИХ СПОРУДАХ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ:
Захисні споруди цивільного захисту – це інженерні споруди, призначені для укриття і тимчасового захисту населення від небезпеки, що може виникнути або виникла внаслідок надзвичайних ситуацій у мирний час, а також від дії засобів ураження в особливий період.
Сховище - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів
Протирадіаційні укриття можуть обладнуватись насамперед у підвальних поверхах будинків і споруд. Підвали в дерев'яних одноповерхових будинках ослаблюють дозу радіації в 7 разів, а в житлових одноповерхових кам'яних (цегляних) будинках — у 40, у двоповерхових — у 100, середня частина підвалу кількаповерхового кам'яного будинку — у 800—1000 разів.
Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту - захисна споруда, що зводиться із спеціальних конструкцій за короткий час для захисту людей від дії засобів ураження в особливий період
ЕВАКУАЦІЯ НАСЕЛЕННЯ:
В умовах недостатнього забезпечення захисними спорудами в населених пунктах, де розташовані ОПН, а також в особливий період основним способом захисту населення є його евакуація і розміщення в зонах, безпечних для проживання
Евакуація – організоване виведення чи вивезення із зони НС або зони можливого ураження населення, якщо виникає загроза його життю або здоров’ю, а також матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодження або знищення (ст. 1 Кодексу цивільного захисту України)
Громадяни, які підлягають евакуації, повинні мати при собі:
Дітям дошкільного віку вкладається у кишеню або пришивається до одягу записка, де зазначається ПІБ дитини, домашня адреса, а також ПІБ матері і батька
ЗАСТОСУВАННЯ ПРОТИРАДІАЦІЙНИХ ПРЕПАРАТІВ:
З метою зниження тяжкості наслідків іонізуючих випромінювань на організм людини, застосовуються спеціальні хімічні речовини (радіопротектори).
Вони підвищують захисні властивості організму, роблять його стійкішим до іонізуючих випромінювань. У випадках, коли відбулося переопромінення, знижують тяжкість променевої хвороби, полегшують умови для одужання. Радіопротектори послаблюють симптоми, що викликають нудоту та блювання. Радіопротектори поширені під назвами: цистеїн, цистамін, цистофос та інші похідні препарати.
Йодна профілактика - блокування щитоподібної залози людини або йодна блокада, що полягає у терміновому (невідкладному) введенні в організм людини препарату йодиду калію з метою запобігання або зменшення поглинання радіоактивних ізотопів йоду щитоподібною залозою у разі виникнення радіаційної аварії.
Йодна профілактика застосовується у разі, якщо очікувана поглинута доза опромінення щитоподібної залози від накопиченого в ній радіоактивного йоду може перевищити 50 міліГрей для дітей або 200 міліГрей для дорослих
Рівні дій для застосування йодної профілактики визначаються місцевими органами виконавчої влади на основі прогнозу радіаційної обстановки та встановлюються як конкретне значення потужності дози або іншого параметра радіаційної обстановки, що оперативно та надійно вимірюється
Відповідальними за прийняття рішення щодо застосування та припинення йодної профілактики є керівники територіальних підсистем єдиної системи цивільного захисту
У планах захисту населення визначаються умови та схеми видачі препаратів йодиду калію, які мають забезпечувати термінову доступність цих препаратів у зоні йодної профілактики
Головна порада під час атаки будь-якого типу – ніколи не ігнорувати сигнал повітряної тривоги! Одразу після того, як ви почули сирену, потрібно негайно слідувати в укриття! При собі вам потрібно мати запас води, їжі та необхідних ліків. Також не забудьте покласти у валізку документи.
Якщо атомна атака застала вас раптово слід пам’ятати наступні речі:
Спочатку з’явиться висотний спалах та світлове випромінювання;
За 5-10 секунд, в залежності від вашої відстані до епіцентру вибуху, прийде ударна хвиля.
Незалежно від того де ви знаходитесь, в першу чергу вам потрібно будь-яким чином укритись від світлового випромінення та ударної хвилі.
У тому випадку, коли під час атомної атаки ви знаходитесь на вулиці, вам негайно слід кинутись в укриття, яким може виступати навіть “складка місцевості”. Потрібно знайти будь-який прихисток, який відбиває тінь, та зможе захистити вас від випромінення та ударної хвилі. Найкращий варіант – це кювет у дальній від вибуху стороні. В крайньому разі, коли укриття поруч немає, можна просто кинутись на землю, обличчям донизу, головою від вибуху. Руки потрібно сховати під тіло. Голову закрити капюшоном, будь-яким головним убором, коміром, чи просто натягнути верхній одяг.
Якщо під час вибуху ви знаходитесь у машині, потрібно негайно зупинитись. Поставте машину на ручне гальмо. Якщо машина з механічною коробкою передач, то ввімкніть першу або задню передачу. Також потрібно повністю закрити всі вікна та пригнутись таким чином, щоб не підійматися вище лінії вікон автомобіля.
Якщо під час вибуху ви знаходитесь у машині, потрібно негайно зупинитись. Поставте машину на ручне гальмо. Якщо машина з механічною коробкою передач, то ввімкніть першу або задню передачу. Також потрібно повністю закрити всі вікна та пригнутись таким чином, щоб не підійматися вище лінії вікон автомобіля. У випадку, коли ви почули попередження про повітряну тривогу, надзвичайно важливо не ігнорувати його, а йти до найближчого укриття! У цьому випадку у вас буде приблизно 5-10 хвилин до ядерного вибуху, що значно збільшить ваші шанси на виживання.
В укритті, за можливості, потрібно закрити всі щілини, щоб уникнути потрапляння радіоактивного пилу всередину.
Також, слід пам’ятати, та бути готовими, що будинки, які опинились близько до епіцентру вибуху можуть частково обвалитись. Таким чином, ви можете пробути у підвалі декілька днів. Саме тому важливо мати необхідні запаси води з обрахунку 5 літрів питної води для дорослої людини на добу та 10-15 літрів води для технічних потреб.
У випадку, коли ви почули попередження про повітряну тривогу, надзвичайно важливо не ігнорувати його, а йти до найближчого укриття! У цьому випадку у вас буде приблизно 5-10 хвилин до ядерного вибуху, що значно збільшить ваші шанси на виживання.
В укритті, за можливості, потрібно закрити всі щілини, щоб уникнути потрапляння радіоактивного пилу всередину.
Також, слід пам’ятати, та бути готовими, що будинки, які опинились близько до епіцентру вибуху можуть частково обвалитись. Таким чином, ви можете пробути у підвалі декілька днів. Саме тому важливо мати необхідні запаси води з обрахунку 5 літрів питної води для дорослої людини на добу та 10-15 літрів води для технічних потреб.
У випадку, коли ви почули попередження про повітряну тривогу, надзвичайно важливо не ігнорувати його, а йти до найближчого укриття! У цьому випадку у вас буде приблизно 5-10 хвилин до ядерного вибуху, що значно збільшить ваші шанси на виживання.
В укритті, за можливості, потрібно закрити всі щілини, щоб уникнути потрапляння радіоактивного пилу всередину.
Також, слід пам’ятати, та бути готовими, що будинки, які опинились близько до епіцентру вибуху можуть частково обвалитись. Таким чином, ви можете пробути у підвалі декілька днів. Саме тому важливо мати необхідні запаси води з обрахунку 5 літрів питної води для дорослої людини на добу та 10-15 літрів води для технічних потреб.
Правила безпеки та особистої гігієни
Головне - максимально послабити вплив радіації на людину, а ще краще - не допустити. Для цього треба дотримуватися низки заходів та застережень. Наприклад, намагатися якнайменше перебувати на відкритій місцевості, а якщо вже вийшли, то обов’язково з одягненими засобами індивідуального захисту (респіратор, плащ, чоботи, рукавички).
Якщо людина на вулиці, у дворі, не сідати на землю, лавки, не курити, не роздягатись.
При поверненні з вулиці додому обмити або обтерти мокрою ганчіркою взуття.
Верхній одяг витрусити та почистити вологою щіткою, віником.
Лице, руки, шию ретельно обмити, рот прополоскати 0,5%-м розчином питної соди.
У всіх приміщеннях, де знаходяться люди, щодня проводити вологе прибирання, бажано із застосуванням миючих засобів.
Їжу приймати лише у закритих приміщеннях. Не зайвим ,буде ще раз помити руки з милом та прополоскати рот.
Воду вживати лише з перевірених джерел. Найбезпечніша вона з водопроводу з артезіанських джерел або інших закритих джерел. До відкритих колодязів треба підходити з особливою обережністю. Продукти харчування вживати тільки ті, які зберігалися в холодильниках, закритих ящиках, скриньках, підвалах, льохах або були куплені в торговій мережі. Однак у всіх випадках не завадить перевірка на забрудненість за допомогою побутових дозиметрів.
Криворізькі територіальні курси цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності (І категорії)
Шановні громадяни, у зв’язку зі збільшенням на території області нещасних випадків, пов’язаних з необережним поводженням з боєприпасами, нагадуємо Вам про потенційну небезпеку нерозірваних мін і снарядів, а також незнайомих пересічному громадянину предметів військового походження.
Будьте обачні! Не торкайтеся нерозірваних мін, бомб, снарядів та іншого, незнайомого вам військового спорядження – це може привести до серйозних тілесних ушкоджень чи, навіть, загибелі.
У разі їх виявлення звертайтеся до служби порятунку чи поліції за номерами 101 та 102.
Отримавши інформацію по телефон, щодо анонімного замінювання будівлі (об’єкта з масовим перебуванням людей), рекомендується:
- уважно вислухати (вивчити) і з’ясувати вимоги та інформацію про характер погрози щодо вчинення теракту й по можливості записати вимоги;
- спробувати під час розмови встановити інформацію про особу (стать, вік, особливості мови тощо);
- запропонувати повторити свої вимоги, поставити уточнюючи запитання про характер погрози, місце та час її реалізації, мотивувати про надання як найбільше інформації про вчинення теракту;
- установити мотиви дій, поставити запитання про цілі, які він ставить, запропонувати інші шляхи вирішення вимог;
- обов’язково звернути увагу на фонові звуки (шум вулиці, машин, які проїжджають, музику, звуки тощо, що допоможе в подальшому визначити місце, звідки здійснено анонімний дзвінок);
- закінчуючи розмову, повторити основні моменти телефонної бесіди;
- передати отриману інформацію правоохоронним органам за номером 102. Зафіксувати у письмовій формі зміст та характер погрози, особливості передачі (шумовий фон, стать особи, що погрожувала, особливості мовлення - (тембр голосу, акцент, наявність професійних та діалектних виразів та ін.);
- обмежити коло осіб, які знають про погрозу вчинення теракту;
- вивести всіх працівників з будівлі підприємства, установи, закладу (або вийти самостійно з багатоповерхівки, сповістити та надати допомогу за необхідністю сусідам);
- по прибутті представників МВС,виконати їх вимоги щодо організації дій на основі отриманої інформації ;
- забезпечити безперешкодний під’їзд до підприємства, установи, закладу, будівлі автомашин правоохоронних органів, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, підрозділів МВС, тощо;
В подальшому діяти за розпорядженнями представників правоохоронних органів.
Криворізькі територіальні курси цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності (І категорії)
За даними статистики, до 90% лісових пожеж виникають через недотримання правил пожежної безпеки.
Правила поведінки з вогнем:
- Вогнища можна розпалювати тільки в місцях, де відсутній хвойний молодняк;
- Якщо ви розводите вогнище - місце, де воно буде необхідно обкопати навколо, а коли вже збираєтесь піти, вогонь необхідно старанно загасити за допомогою піску, або води;
- Потрібно слідкувати, щоб не було розлітання іскор від вогнища;
- Забороняється кидати незагашеними недопалки чи сірники, це може призвести до жахливих наслідків.
Якщо в лісі виникла пожежа…
Найпоширеніший засіб її гасіння – нахльостування полум’я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу і наносити удари всклизь, начебто замітаючи полум’я вбік, на вигорівшу площу. Збивши основне вогнище, при наступному ударі по цьому місцю, віник затримують, прижимаючи до палаючої кромки і повертають, що дає охолонути горючим матеріалам.
Також, для гасіння лісових пожеж використовують спосіб, при якому закидають кромки пожежі рихлим ґрунтом, яке викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт, який забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають вдовж неї. Ґрунт попадає на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. При гасінні спочатку збивають полум’я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту товщиною 6-8 см.
Якщо поблизу є водоймище – вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків.
Опинившись в зоні лісової пожежі слід дотримуватися наступних правил:
У разі необхідності телефонуйте 101.
Нещасні випадки на воді, як правило, трапляються через порушення правил безпечного відпочинку. Більшість людей гине під час купання в непристосованих для цього місцях, а також внаслідок аварійних ситуацій на плавзасобах.
Вода помилок не прощає, тому необхідно знати елементарні норми поведінки і беззаперечно їх виконувати:
- Не заходьте у воду в стані алкогольного сп’яніння;
- Не запливайте за буї. Відчувши втому, перепочиньте – переверніться на спину і підтримуйте себе на плаву легкими рухами рук;
- Потрапивши в течію, не слід з нею боротися. Пливіть вниз по течії під невеликим кутом, поступово наближаючись до берега;
- Не губіться потрапивши у водоверть. Наберіть побільше кисню в легені, якомога глибше пірнайте і потужним ривком спробуйте випірнути убік;
- Не допускайте грубих ігор під час купання;
- Не залишайте дітей без догляду;
- Обережно плавайте на надувних виробах: вітром чи течією їх може віднести далеко від берега.
І пам’ятайте: паніка – головна причина усіх бід. Не метушіться, заспокойтеся і подумайте яким чином підвищити плавучість плавзасобу, що зробити аби більш впевнено триматися на воді.
Телефон рятувальної служби 101
Захоплення в заручники
За останні роки в світі сталось сотні випадків терористичних актів із захопленням заручників. Як показує досвід, поведінка терористів в усьому світі майже однакова, тому дані поради можуть статись в пригоді кожному, хто може стати жертвою терористів у будь-якому куточку світу.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ ЗАРУЧНИКОМ ТЕРОРИСТА?
Пам’ятайте: не існує безвихідних ситуацій. У цьому разі треба лише запастися терпінням
та проявляти свою розсудливість.
Криворізькі територіальні курси ЦЗ та БЖД (І категорії) Дніпропетровської області
- Буклет: Захоплення заручників.docx
Інформаційні буклети:
При оголошенні сигналу «Повітряна тривога», адміністрація торгово-розважальних центрів (далі - ТРЦ) повинна здійснити заходи із забезпечення безпеки громадян та здійснення евакуації відвідувачів та персоналу ТРЦ в найближчі захисні укриття.
Зазначені заходи доцільно розділити на два етапи:
І етап - Підготовчий.
Даний етап повинен включати в себе заходи із підготовки персоналу та відвідувачів ТРЦ до дій у разі отримання сигналу про небезпеку, а саме:
Типове оголошення. «Шановні відвідувачі та працівники ТРЦ «Караван». Просимо ознайомитись із рекомендаціями при оголошенні сигналу «Повітряна тривога», які розміщені на території ТРЦ. У випадку повідомлення про небезпеку ракетного удару дотримуйтесь порад адміністрації та персоналу. При оголошенні сигналу «Повітряна тривога» ТРЦ «Караван» припиняє роботу. Персоналу та відвідувачам рекомендуватиметься залишити адміністративну будівлю та територію ТРЦ. З метою недопущення скупчення громадян дослухайтеся до порад персоналу. Не нехтуйте правилами безпеки. Найближче укриття знаходиться................................. ";
провести інструктаж з персоналом ТРЦ щодо їхніх дій при оголошенні сигналу «Повітряна тривога»;
з метою безпечного виходу (евакуації) громадян з приміщень ТРЦ, заборонити розміщення торгових та розважальних точок в коридорах по напрямку руху осіб, що евакуйовуватимуться.
II етап - Здійснення адміністрацією ТРЦ безпосередніх заходів із забезпечення безпеки громадян та проведення евакуації відвідувачів та персоналу ТРЦ при оголошенні сигналу «Повітряна тривога».
З метою забезпечення заходів безпеки громадян адміністрації ТРЦ рекомендується:
здійснити оголошення сигналу «Повітряна тривога» через гучномовні пристрої ТРЦ, з вказанням відвідувачам та персоналу ТРЦ негайно залишити межі ТРЦ та пройти в найближчі захисні укриття, з послідуючим їх переліком.
При цьому оповістити, що ТРЦ тимчасово припиняє свою роботу до закінчення сигналу небезпеки.
Текст оголошення про «Повітряну тривогу» повинен бути монотонним, чітким, розбірливим та чутним в усіх точках ТРЦ, щоб не провокувати населення до паніки.
Типове оголошення транслюється паралельно зі звуком сирени: «УВАГА! Оголошено сигнал «Повітряна тривога». ТРЦ «Караван» припиняє роботу. Рекомендуємо відвідувачам та працівникам залишити адміністративну будівлю та територію ТРЦ та пройти до найближчих місць укриття, які знаходяться.......................Дотримуйтесь рекомендацій персоналу».
забезпечити необхідну кількість персоналу (виходячи з середнього розрахунку відвідуваності закладу), який повинен розміщуватись на всіх поверхах ТРЦ для супроводження відвідувачів у вірному до виходу напрямку та попередження і недопущення паніки, створення скупчення натовпу, допомоги у разі необхідності маломобільним групам населення, людям похилого віку та дітям.
З метою розвантаження потоку людей, які виходять з будівлі, всі виходи повинні бути ВІДЧИНЕНІ, ВКЛЮЧАЮЧИ СЛУЖБОВІ;
додатково організувати роботу персоналу ТРЦ поряд з будівлею ТРЦ спрямовану на недопущення скупчення натовпу людей поряд з будівлею, який намагатиметься перечекати сигнал «Тривоги» біля будівлі закладу.
В даному випадку, персонал ТРЦ повинен рекомендувати населенню залишити межі території закладу з подальшим його просуванням до найближчих захисних укритті;
впевнитись у виході усіх людей з будівлі і після виходу з будівлі останньої людини зачинити всі двері ТРЦ.
ТИПОВА ПАМ’ЯТКА
дій населення при відвідуванні торгово-розважальних центрів
та при оголошенні сигналу «Повітряна тривога»
1. Громадяни, які відвідують торгово-розважальний центр (далі - ТРЦ) перед входом в будівлю ТРЦ повинні ознайомитись з куточком «Порядку дій персоналу та відвідувачів торгово-розважальних центрів при
оголошенні сигналу «Повітряна тривога».
При цьому особливу увагу звернути на розміщення поряд з ТРЦ захисних укриттів та будівель.
2. Особам, які перебувають з малолітніми дітьми, супроводжують людей похилого віку та маломобільних груп населення забороняється залишати на одинці зазначені категорії осіб.
3. Уважно слухати інформацію, яка транслюється через гучномовні пристрої ТРЦ та діяти відповідно до її вимог.
4. У разі оголошення сигналу «Повітряна тривога» потрібно негайно та спокійно покинути приміщення та прилеглу територію ТРЦ, при цьому не створюючи паніки і натовпу на окремих ділянках виходу відповідно до вказаних позначок або спрямування адміністрації ТРЦ.
При виборі напрямку руху обирати найкоротші, але менш завантажені шляхи евакуації, звертаючи увагу на рекомендації адміністрації ТРЦ.
5. При виході з будівлі забороняється залишатися на прилеглій до ТРЦ території.
6. В обов’язковому порядку потрібно слідувати до найближчого захисного укриття.
ДІЇ ПІД ЧАС АТАКИ ДРОНІВ
Російські війська останнім часом активно застосовують дрони-камікадзе проти України. У більшості випадків окупанти атакують цими дронами об’єкти інфраструктури, проте безпілотні літальні апарати несуть серйозну небезпеку і для цивільних.
Зазначимо, що дрони-камікадзе мають характерний звук — нагадує мотор мопеда чи бензопили. Під час польоту він дуже гучний, тому його можна почути навіть крізь сон. При цьому незважаючи на це, безпілотники літають на малій висоті, тому їх складно виявити системам протиповітряної оборони.
Що робити під час атаки дронів-камікадзе:
- чуєте звук двигуна поряд — негайно прямуйте до укриття і залишайтеся там, доки мине небезпека;
- обирайте місця, які далеко від військових та стратегічних об’єктів, адміністративних установ;
- якщо немає можливості сховатися, дотримуйтесь правил двох стін, які повинні відокремлювати вас від небезпеки;
- найкраще при можливій атаці — перебувати у спеціально обладнаному укритті. Якщо такого поблизу немає, ховайтеся у підвалах чи цокольних поверхах будинків, підземних паркінгах та переходах;
Що робити, якщо ви застали атаку на вулиці:
- знайдіть будь-який виступ, заглиблення у землі чи канаву. Укриттям на вулиці також може стати бетонна сміттєва урна або сходи;
- лягайте на землю і закрийте голову руками. Прийміть позу ембріона, розгорніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкрийте рот;
- якщо знайшли приміщення, вибирайте місце в кутку і недалеко від виходу, щоб миттєво залишити будинок у разі попадання снаряда. Залишайтеся в укритті щонайменше 10 хвилин після завершення обстрілу, адже існує загроза його повтору;
- не залишайтеся у транспорті під час обстрілу. Вийдіть та відбігайте подалі від дороги. І там знайдіть можливе укриття;
- ховатися у під’їздах, під арками, на сходових майданчиках, у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій також небезпечно. Намагайтеся не ховатися за автомобілями чи кіосками.
Криворізькі курси ЦЗ та БЖД (І категорії)